مشاور مدیریت- تجربه همکاری با مشاور خارجی- 1

مشاوره مدیریت از کسب و کارهای پر سود در زمان رونق سایر بازارهاست و شرکت های بزرگ و مهمی مانند مکینزی، بین، بی سی جی، اکسنچر و ... در دنیا وجود دارد که مروری بر درآمد سالانه آن ها، ارقام شگفت آوری را نمایش می دهد. به عنوان مثال شرکت مکینزی درآمدی بیش از 5 میلیارد دلار کسب می کند و بیش از 17000 نفر پرسنل در 45 کشور دنیا دارد. + فرآیند استخدام این شرکت سخت است و به دلیل این که نیروی انسانی در این شرکت نقش فوق العاده ای در ایجاد ارزش افزوده دارد، فیلترهای متعددی برای استخدام در آن ها وجود دارد. +

صنعت مشاوره مدیریت در ایران نوپاست و طبعا به رونق جاهای دیگر دنیا نیست، اما شخصا افراد مدعی در این حوزه زیاد دیده ام که متاسفانه دانش لازم را در این زمینه نداشته اند. فکر می کنم که این صنعت در عین مهم بودن در ایران از نظر دانشی نحیف و کم رمق و در عین این که مشاوران از کتاب ها و مقاله های روز دنیا بهره می گیرند -که بیشتر جنبه علمی دارد تا دانشی-، به دلیل عدم یادگیری دانش تخصصی در این زمینه، توسعه مناسبی در این کسب و کار حاصل نیامده است.

از همه این حرف ها که بگذریم، سال 88 و 89 تجربه همکاری با یک مشاور خارجی که جزو 30 شرکت اول مشاوره مدیریت دنیاست، فراهم شد، که قبلا نکاتی را در مورد آن ها اینجا نوشته بودم، اما بد ندیدم که برخی از نکاتی را که در این فرآیند همکاری به دست آمد، ارائه کنم. البته این ها مشاهدات و برداشت ها و یادگیری شخصی است و امیدوارم سایر دوستانی که در این پروژه مشارکت داشتند، تجربه خود را مستند کنند.

پروژه چه بود: شرکت در حال رشد بود و به دنبال این بود که بتواند از قبل مشکلات و مسائل داخل و خارج سازمان را که در جریان رشد شرکت ایجاد خواهد شد، از پیش شناسایی کند و برای آن ها راهکار پیدا کند. به این صورت مشاور خارجی بیاید و ابتدا چشم انداز و استراتژی های شرکت را ارزیابی کند و آن ها صحه گذاری کند و سپس با بررسی ظرفیت ها و مسائل داخل سازمان، توصیه های لازم را ارائه دهد. این توصیه قرار بود در حد طراحی ساختار سازمانی و پیش بینی تعداد نیروی انسانی مورد نیاز ریز شود و در انتها برای این که شرکت بتواند در آینده خودش این کار را پیش ببرد، مشاور، دانش فنی اجرای کار را به تیم پروژه منتقل کند. این پروژه، در زمره پروژه های Business Transformation قرار داشت.

کارفرما که بود: کارفرما یک شرکت در حال رشد سریع بود که در طی حدود 8 سال فعالیت، فروش آن از 2 میلیارد تومان در سال به حدود 700 میلیارد تومان رسیده بود و تعداد نیروی انسانی آن به حدود 700 نفر رسیده بود. میانگین سنی کارکنان در آن سال حدود 32 سال بود و از این منظر شرکتی جوان محسوب می شد.

مشاور چگونه انتخاب شد: برای انتخاب مشاور، RFP کاملا مطلوبی تهیه شد و برای تعدادی شرکت معتبر در این حوزه ها ارسال شد که حدود 90 درصد این شرکت ها برای این کار پورپوزال خود را ارائه دادند. این شرکت های معتبر در حال حاضر غالبا در دوبی یا ابوظبی دفتر دارند و موفقیت در دریافت پورپوزال مرهون، RFP مناسبی بود ارائه شد و در نهایت با بررسی و مذاکراتی که انجام شد، یکی از شرکت های معتبر در این حوزه انتخاب شد.

مدت پروژه: این پروژه برای 9 ماه برنامه ریزی شده بود.

/ 0 نظر / 114 بازدید