نقد درد دارد

نقد به واسطه نهیبی که در آن فرد خاطی دریافت می کند دردناک است و باعث موضع گیری فرد نقد شونده می شود حتی اگر خطاکار باشد. در خیلی از مواقع هم که فرد اصلا خود را از خطا به دور می داند و به سرعت در موضع انفعال قرار می گیرد. بنابراین برای نقد کردن حتما باید روش های مناسبی را برگزید و امیدوار بود که شاید اثربخش باشد.

برای نقد کردن فرمول هایی هم پیشنهاد شده است. مثلا فرمول بازخورد ساندویچی (sandwich feedback) و بر این اصل مبتنی است که اگر بخواهیم فردی را نقد کنیم چنانچه جمله را با عبارت های نقد آغاز کنیم بلافاصله فرد را در موضع گارد گیری و انفعال قرار داده ایم و به همین دلیل نقد را باید در قالب یک ساندویچ به خورد طرف مقابل بدهیم. به این صورت که ابتدا گفتگو را با جمله های مثبت یا خنثی شروع کنیم، سپس نقد کنیم و بعد مجددا گفتگو را با جمله های غیرمنفی تمام کنیم. این طوری شاید، درد نقد را بگیریم.

 

اگر به عنوان مدیر بخواهیم به همکار خود بازخورد بدهیم یا برعکس، لازم است که با تعریف و تمجید و تکیه بر نقاط قوت صحبت را شروع کنیم، نقد را بازگو کنیم و بعد هم با تاکید بر این که حتما مشکل رفع خواهد شد، می توانیم نقد را خاتمه دهیم. بهترین توصیفی که در این خصوص دیده ام، در کتاب مدیر یک دقیقه ای است که وقتی به تشریح تنبیه یک دقیقه ای می پردازد، دقیقا با همین رویکرد است و توصیه می کند که در یک دقیقه کل این فرآیند انجام شود.

 

مثال های زیادی به صورت روزمره در زندگی ما در به کار گیری این روش های نقد وجود دارد. مثلا وقتی که فردی در خیابان یک طرفه به صورت خلاف می آید، با گفتن این جمله به راننده خطاکار که مگه نمی بینی یک طرفه است، یا مگه کوری تابلو رو نمی بینی، فلان فلان شده چرا خلاف می آیی (مرتب شده بر اساس درجه تندی!)، جمله های نقد کننده در چند ثانیه به طرف مقابل نثار می شود و اگر خوش شانس باشیم، آن راننده خطاکار به ما چیزی نگوید. در این حالت تجربه خود من این است که حداقل احتمال اثربخشی در طرف مقابل وجود دارد و نیش و کنایه اتفاقی نمی افتد و ترجیح می دهم که از خیر این نقد غیرسازنده بگذرم.

از همه این ها گذشته، حتی با وجود این تکنیک ها هم، متاسفانه احتمال اثربخشی خیلی بالا نیست. 

 

 

/ 2 نظر / 40 بازدید
وفا

سلام شاید این ناامیدی شما از اثربخشی را بتوان با توجه به شیوه نقد، با شاخصه های رفتاری فرد، کمی، و فقط کمی، ترمیم نمود. در مورد بعضی ها باید ساندویچ را خیلی پر از مخلفات کنیم، یعنی خیلی از اطراف حرف بزنیم و در مورد بعضی ها اصلاً نباید حاشیه رفت. حتی بعضی ها برای سنجش توان مدیریت مدیرشان، خطا میکنند و منتظر عکس العمل او میمانند. اگر او گذشت کند (که به نظر خودش لطف است) آنها او را به نشانه ضعف تلقی میکنند، البته عده ای درست بر عکس: انتظار دارند که در دفعه اول که اشتباه میکنند، مشمول عفو شوند. شاید ما رویکردهای نقدمان را جابجا به کار میبریم و نتیجه خوبی نمیگیریم. سربلند باشید

محمد

روشی که من به کار می‌برم نقد همدلانه‌ست، یعنی اول خودم رو همدل با طرف نشون می‌دم و بعد نقد رو می‌گم و بعد نظرش رو می‌خوام. اگر بعد دیدم جواب نمی‌ده، باز به همین صورت باهاش طرح می‌کنم و براش توضیح می‌دم که چرا این موضوع مهمه و من قصد ناراحت کردنش رو ندارم و اگر با نقد من مخالفه بگه و من فقط می‌خوام اوضاع گروه/شرکت بهبود پیدا بکنه و اگر به خود من هم نقد داره بگه و ... به طور خلاصه هم با طرف همدلی می‌کنم و هم سعی می‌کنم طرف رو با خودم همدل کنم. البته نمی‌دونم این همیشه جواب می‌ده یا نه و من هم تجربه‌م کمه.