رزومه نویسی و استخدام- یک تجربه

سال های 80 و 81 در واحد منابع انسانی یک شرکت خودرویی کار می کردم. شرکت از وقتی که راه افتاده بود، برند و اعتبارخوبی در صنعت به دست آورده بود و در بین فارغ التحصیلان دانشگاه ها شناخته شده بود؛ کلی پروژه و کار و بازار و مشتری داشت و به همین دلیل هم به دنبال نیروی انسانی مناسب می گشت و به سختی نیروی انسانی مناسب را برای پست های مورد نیاز می توانست استخدام کند.
هر وقت که آگهی استخدام می داد، حدود 3 هزار رزومه و درخواست برای ما می رسید. آن زمان اینترنت و ایمیل به فراگیری الان نبود و رزومه ها با پست ارسال می شد و هر هفته مامور پست یک گونی رزومه (حدود هزار رزومه) برای ما می آورد! ما هم باید رزومه ها را بررسی می کردیم و این کار تقریبا همه همکاران را به خود مشغول می کرد. مهم ترین مشکل ما با انبوه رزومه ها این بود که چگونه رزومه مناسب را از بین آنها انتخاب کنیم. در نقطه مقابل هم از طرف سایر مدیران به شدت تحت فشار بودیم که ما نیرو لازم داریم و زودتر به ما نیرو معرفی کنید. به واسطه این فشار، حتی زمان هایی بود که جلوی خود مدیر محترم، دست در گونی می کردیم و چند تا پاکت رندم را انتخاب می کردیم تا شاید فرد مورد نظر را بتوانیم زودتر پیدا کنیم!
از همه این حرف ها که بگذریم، نوع رزومه هایی که به دست ما می رسید، بسیار جالب بود. مثلا:

  • یک بار پاکت نامه را باز می کردیم، یک تکه گوشه بریده شده از بخش بدون متن کاغذ روزنامه بود که بر روی آن نام و نام خانوادگی و شماره تماس و تحصیلات نوشته شده بود
  • و یا این که درخواست کننده، یک نامه به مدیرعامل نوشته بود و در آن شرایط خود را شرح داده بود که چند تا فرزند دارد و بدهکار است.
  • یا نوشته بود که اینجانب فلان فلانی فرزند فلانی هستم. تحصیلات وی در رشته ... می باشد.
    و کلی نکته با مزه دیگر در این بین بود که تا مدت ها برای همکاران، مایه طنز و تفریح و خنده بود.

در مقابل رزومه های خوبی هم بودند که ساختارمناسبی داشتند و فرد به خوبی تنظیم کرده بود. هر چه شکیل تر و مناسب تر بود، انتخاب برای ما راحت تر بود و فرآیند استخدام در آن شرایط سخت، راحت تر. به صورت تجربی به این رسیدیم که اگر فردی بتواند رزومه خوب بنویسد وقتی هم به صورت حضوری مراجعه کند، شانس بالاتری در استخدام و مصاحبه دارد و البته این طور هم می شد. هر قدررزومه موثرتر بود، استخدام راحت تر انجام می شد؛ چرا که اولین تصویر و قضاوت برای کسب فرصت های شغلی، از رزومه ایجاد می شود.
وقتی خاطره آن سالها را مرور می کنم، می بینم که همیشه نکات ریزی باعث استخدام یا رد افراد می شد. شاید اگر همان فردی که در مصاحبه رد شده بود، کمی خودش را بهتر معرفی می کرد به راحتی در مصاحبه قبول می شد.

در کارگاه «اصول موفقیت در رزومه نویسی و مصاحبه های شغلی» قصد دارم نکته های مهمی را از تجربیات چند ساله ام بیان کنم. نکته هایی که با اجرای آن ها، احتمال قبولی در مصاحبه های شغلی بالاتر خواهد بود. لینک

/ 0 نظر / 80 بازدید