عدد رضایت شغلی

از مباحث روتین شده در حوزه منابع انسانی، سنجش رضایت شغلی کارکنان است که برای آن پرسشنامه ها و روش های متعددی پیشنهاد شده است. این پرسشنامه ها حتی برای کارکنان بی سواد هم وجود دارد و امکان سنجش سطح رضایت را فراهم می کند. یکی از سوالاتی که بعد از سنجش رضایت برای مدیران وجود دارد این است که مثلا اگر مقدار رضایت کارکنان برابر 58 شد، این میزان به چه معناست؟ آیا کم است یا زیاد است؟ و یا این که آخرین حد رضایت کارکنان چه میزان است؟ آیا رضایت شغلی 100 درصد وجود دارد؟ سازمان تا چه حد باید برای رضایت کارکنان خود هزینه کند و آن را تا چه میزانی افزایش دهد که اطمینان حاصل کند، به مقدار مطلوب رسیده است؟

برای پاسخ به سوالات مرتبط با سنجش رضایت شغلی، مقایسه های مختلفی وجود دارد و شرکت هایی که در این حوزه کار مشاوره می دهند، بانک اطلاعاتی مناسبی را فراهم کرده اند و به مشتریان خود این مقایسه را نشان می دهند و این مقایسه کمک زیادی به سازمان ها می کند تا بتوانند تصویر بهتری از رضایت شغلی به دست آورند.

در اروپا، برای مقایسه سطح رضایت شغلی و سایر متغیرهای مرتبط با منابع انسانی مانند انگیزش، تعلق سازمانی و تعهد کارکنان پرسشنامه استاندارد شده ای وجود دارد که در کشورهای مختلف از آن استفاده می شود و میزان رضایت شغلی را کشورهای مختلف در سایت motivation-index نشان می دهد. به عنوان مثال میزان رضایت شغلی به طور میانگین در 8 کشور اروپایی، عدد 64 از صد است و بیشترین میزان در آلمان است که عدد 70 است و کمترین آن در ایتالیا با مقدار 57 است. سایر متغیرها نیز به همراه تعریف آن ها در این سایت آمده است.

 

 

در این سایت همچنین موارد خوبی برای کسانی که در تدارک سنجش رضایت شغلی هستند، ذکر شده است. مانند:

  • تعریف شاخص های حوزه منابع انسانی مانند: تعهد کارکنان، تعلق سازمانی، وفاداری کارکنان و ... لینک
  • شاخص های اندازه گیری شده منابع انسانی لینک
  • نکاتی برای انجام سنجش رضایت شغلی لینک
  • لینک های کاربردی برای سنجش رضایت شغلی لینک
/ 3 نظر / 112 بازدید
وفا

سلام چه موضوع خوبي. اين روزها شركتهاي متعددي دنبال ابزارهاي سريع و ساده براي اين كارها هستند، متاسفانه بسياري از آنها هم فقط خروجي را ميخواهند، يك ليست اولويت بندي شده براي توزيع پاداش يا ارتقاي "قانونمند" !! در كنار تمام ابهاماتي كه هست، من هميشه يك سوال دارم، اينكه ما فردي را به كاري متناسب با شاخصه هاي رفتاري اش گمارده باشيم يا نه، در ارزيابي او اثري ندارد؟ چرا هميشه دنبال ابزاري هستيم كه طرف مقابل را بسنجيم و احياناً محكوم كنيم؟ پس تكليف خود ما چيست؟ از لينكهائي كه در متن قرار داده بوديد استفاده كردم. سربلند باشيد

باسلام از مطالب مفیدتان تشکر می کنم در خصوص رزومه نویسی

سارا

باسلام خیلی ممنون از مطالب جالبتان موضوع پایان نامه بنده سنجش رضایت کارکنان از فرصتهای رشد و یادگیری می خواستم بنده رو راهنمایی بفرمایید 1- چند روش برای سنجش رضایت کارکنان وجود دارد؟ 2-آیا منبعی در ارتباط با فرصتهای رشد و یادگیری سراغ دارید که بتوانم از آن استفاده کنم پیشا پیش از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم