چرا کارکنان از سازمان می روند؟

کارکنان به دلایل مختلفی سازمان را ترک می کنند. این موارد لزوما دلایل روشنی نیستند و بعضا به خاطر برخی از دلخوری ها و ناراحتی ها کارکنان مصمم به خروج از سازمان می شوند. برخی از موارد که در تحقیقات به عنوان مهم ترین عوامل محسوب شده اند، عبارتند از:

  • تغییر رهبری شرکت: در صورتی که کارکنان احساس کنند کیفیت تصمیم های مدیریت ارشد شرکت مناسب و به صلاح نیست یا این که با تغییر مدیریت شرکت، کارکنان نتوانند به تیم مدیریتی جدید و تصمیم های آن ها اعتماد کنند، مصمم به خروج از سازمان می شوند.
  • تعارض و بروز مشکل در ارتباط با سرپرست و مافوق: زمانی که مدیر و مافوق مستقیم کارکنان، فردی مشکل زا و استرس زا باشد، در صورتی که کارکنان گزینه دیگری برای جابجایی در سازمان نداشته باشند، مصمم به ترک شرکت می شوند.
  • خارج شدن دوستان نزدیک: ترک یک یا چند دوست نزدیک یا همکارانی که مورد احترام کارکنان در شرکت بوده اند، موجب بی معنی شدن محیط کار و بی انگیزگی کارکنان می شود و آن ها را به جابجایی ترغیب می کند.
  • تغییر نامطلوب شرح وظایف و مسوولیت ها: در صورتی که کارکنان احساس کنند وظایف و مسوولیت های آنان در راستای علاقه مندی آنان نیست و کار نمی تواند انتظارات شغلی آنان را برآورده کند، در خروج از سازمان مصمم خواهند شد.

 

در مقابل دیدگاه تغییر شغل، برخی از افراد حتی معتقدند که خروج از سازمان کار اشتباهی است و مثال خود را افرادی قرار می دهند که معمولا از شرکتی به شرکت دیگر تغییر شغل می دهند بدون آن که بتوانند محیط خود را تغییر دهند و در این حالت شرایط برای آنان تفاوتی نمی کند.

 

منبع: کتاب استخدام و نگهداشت کارکنان برتر

/ 4 نظر / 108 بازدید
بهروز صمدی

با سلام مطالب شما بسیار آموزنده است.با سپاس

حمیده

سلام میخواستم ببینم امکان داره یک مثال برای نقش های منابع انسانی در یک شرکت ایرانی مثال بزنید؟ یا شرکتی رو بگین که من مراجعه کنم؟ ممنون

مهران فر

وافعا جالب بود,ممنون.

ammar

خوب به نظر برای ما حالتهایی بهینه لازم است یعنی تماما مکانیزه بودن جدا از اینکه موافق سیاستهای مردمداری نیست، دیدگاه وارداتی تکنولوژیکی پشتش هست که شاید تماما و قالبی و تقلیدی به درد ما نخوره من مطلبی دیدم چندسال پیش توی بلاگ حامد قدوسی در مورد تکنولوژیهای میانه نقل به مضمون کردم