• در زمان مصاحبه تخصصی، در پاسخ به سوالات مربوط به سوابق کاری گذشته، باید چهار موضوع را تشریح کرد. 1- موقعیتی (شغل) که شما در آن بوده اید، 2- وظایفی که بر عهده شما بوده است، 3- اقداماتی که برای برآورده کردن وظایف انجام می دادید و 4- نتایج به دست آمده در موقعیت (شغل).
 • یک سری سوالات معمولا روتین در مصاحبه ها پرسیده می شود:
  • سطح زبان شما چیست؟ باید آمادگی گفتگوی معمول به زبان خارجی را داشت.
  • نقاط قوت و ضعف شما چیست؟ غالبا داوطلبان نقاط قوت خود را خوب می شناسند، اما برای توضیح نقاط ضعف با مشکل مواجه می شوند. باید از قبل به این مسائل فکر کرد و آمادگی لازم را برای این کار داشت. در مورد نقاط ضعف باید مواردی را گفت که هم شخصی باشد و هم غیراخلاقی نباشد. مثلا گفتن این که من خیلی یکدنده هستم و روی نظرم می ایستم، ممکن است برای مصاحبه کننده مطلوب نباشد و شواهدی بر رد داوطلب ایجاد کند. این نکات را باید با ظرافت خاصی گفت. مثلا عبارت "من با آدم های مغرور نمی توانم کنار بیایم." در عین این که بر روی یک نقطه ضعف (کنار نیامدن) تاکید کرده، اما چون آن را در مقابل آدم های مغرور قرار داده، بایاس منفی ایجاد نمی کند.
  • چرا باید شما را استخدام کنیم؟ بهترین پاسخ، ارجاع دادن به ارزش افزوده حاصل از شایستگی های شماست. مثلا من چون در زمینه آی تی تخصص دارم، می توانم کارهای ... شما را انجام دهم و به سازمان در این حوزه برای تحقق اهدافش کمک کنم.
  • با نرم افزارهای آفیس مثلا اکسل چقدر آشنایی دارید؟ برخی ها پاسخ می دهند که کاملا مسلط هستم و بعد وقتی دقیق تر تشریح می کنند مشخص می کنند که چیز خاصی نمی دانند. بهتر است در این سوال به این موضوع پرداخته شود که مثلا چه کارکردهایی از اکسل را می دانم و چه توابعی را آشنا هستم.
 • از سوالات متداول برای افرادی که قصد تغییر شغل دارند، این است که دلیل و علت تغییر شغل چیست و چرا فرد می خواهد شغلش را عوض کند. پاسخ متقن و از پیش فکر شده، تاثیر مثبتی در جریان مصاحبه خواهد داشت. فرد وقتی به دنبال تغییر شغل است، معمولا یا به دنبال درآمد بیشتر است یا کار بهتر یا هر دو! تاکید بیشتر بر محتوای کار و ایجاد تصور پولکی نبودن پیشنهاد می شود.
 • برای پاسخ به سوال دلیل تغییر شغل، نیازی به کوبیدن محل کار فعلی نیست حتی اگر در آن جا خیلی سخت بگذرد. اخلاق حرفه ای حکم می کند که همیشه با انصاف بود و در وهله دوم تخریب محل کار این تصور را ایجاد می کند که شما چقدر به شغل جدید نیازمند هستید و فرصت چانه زنی را در مراحل دیگر کم می کند.
 • هر فردی در کار جریان دوران کاری خود باید برنامه داشته باشد و اگر شغلی را انتخاب می کند باید در راستای این موضوع باشد و در جلسه مصاحبه باید بتوان این موضوع را برای مصاحبه کننده تبیین کرد که این شغل چگونه می تواند به کارراهه شغلی شما کمک کند.
 • بخش پایانی مصاحبه ها در مورد گفتگوهای حاشیه ای ممکن است باشد، در این بخش داوطلب استخدام فرصت خواهد داشت که در مورد شرکت سوالاتی را بپرسد. مانند ماموریت و چشم انداز شرکت، ساعت کار، حقوق و دستمزد، وظایف و ماموریت های شغلی که برای آن دعوت به مصاحبه شده است، دپارتمان و واحد سازمانی که ممکن است در آینده در آن مشغول به کار شود و ....
 • مصاحبه استخدام فرصتی برای ارزیابی و محک زدن دو جانبه است. از یک سو، کارفرما می خواهد بهترین فرد را برای سازمان انتخاب کند و از سوی دیگر، داوطلب استخدام به دنبال بهترین گزینه شغلی است. به همین دلیل همانطور که کارفرما به دقت فرد را ارزیابی می کند، داوطلب هم باید به دقت و ظرافت کارفرما را ارزیابی کند. رفتارها، سیاست ها، خط مشی ها و دیدگاه ها از جمله مواردی هستند که می توان از در جلسه مصاحبه و سایر شواهد در مورد آن ها داده هایی جمع آوری کرد و سپس در مورد آن تصمیم گیری اثربخش انجام داد.

 

مطالب قبلی:

 نکاتی در مورد مصاحبه استخدام- 2

نکاتی در مورد مصاحبه استخدام- 1