در راستای کارهای قبلی در خصوص ارزیابی 360 درجه به این نتیجه رسیدیم که اگر قرار است از نتایج 360 استفاده شود و بهبودی در مدیران اتفاق بیفتد، لازم است که تعدادی منتور در کنار مدیران داشته باشیم که آن ها بتوانند مدیران محترم را راهنمایی کنند و به آن ها کمک کنند تا خود را بهبود دهند. این فرآیند بهبود هم طی یک برنامه یک ساله تعریف شد.

در جستجوها توانستیم چند مقاله خوب پیدا کنیم. اولین مقاله در مجله گزیده مدیریت شماره اردیبهشت 88 بود که با خواندن آن متوجه شدیم که منتورینگ در خارج از ایران، یک شغل حسابی محسوب می شود و افرادی هستند که با حدود 20 سال سابقه مدیریت به سراغ این کار می روند و یا اینکه کارکنان بازنشسته و قابل یک شرکت هستند که پس از بازنشتگی به عنوان منتور به کار گرفته می شوند و تجربیات خود را به بقیه کارکنان سازمان منتقل می کنند.

سایر مقالات هم در این خصوص در اینجا قابل دستیابی است. سایت CIPD یک سایت حرفه ای در خصوص امور منابع انسانی است که مطالب بسیار خوبی در آن پیدا می شود و می توان مقالات کاربردی رایگان زیادی در آن یافت.

مشکل اصلی در فرآیند منتورینگ، پیدا کردن منتور به درد بخور با قیمت مناسب است. یک منتور باید وقت و حوصله کافی برای این کار داشته باشد و اشتغالات کاری و فکری بالانس شده ای را تنظیم کرده باشد تا اصطلاحا به کار منتورینگ دل بدهد! وگرنه در جلسات منتورینگ دو طرف می توانند با از هر دری سخن بگویند و سرانجام کار اتفاقی هم نیفتد و منتور هم مدعی شود که اشکال کار از مدیر بوده و مدیر هم به این ترتیب!
با جستجوهای ما مشخص شد که تعداد منتور بالفعل در کشور بسیار محدود است و حداکثر به 10 نفر می تواند برسد. از بهترین منتورهایی که می شناسم استاد خرم است که در سازمان مدیریت صنعتی مشغول به کار است و هم دوره ای ایکاف و پیتر دراکر بوده و بنیانگذار سازمان مدیریت صنعتی است. البته ایشان راهنمایی زیادی برای این کار به ما دادند ولی اعلام کردند که حوصله انجام این کار را ندارند. امیدوارم همواره سلامت باشند.