دو سه روزی برای برگزاری سمیناری در زمینه منابع انسانی به اراک رفته بودیم. اخیرا در اراک که شهر توریستی نیست هتلی به نام امیرکبیر احداث شده و امیرکبیر را به این شهر منصوب کرده اند. مشتریان اصلی هتل هم که در شهر صنعتی است، مهمانان کارخانه ها و واحدهای صنعتی شهر است وگرنه نیازی به این تشکیلات و سرمایه گذاری در شهر نیست. سرمایه گذار هتل هم سازمان بازنشستگی است و طبعا به دلیل میزبانی و اسپانسری این همایش یک سخنرانی 20 دقیقه ای به مدیران این صندوق داده بودند.

مجموعه تفریحی امیرکبیر علاوه بر هتل 5 ستاره، دارای استخر، زمین تنیس، شهربازی و یک سالن به نام کوه نور برای برگزاری مراسم مختلف مانند عروسی و … است. از مهمترین نکات این همین سالن کوه نور بود. این سالن به صورت مدور و دایره ای طراحی شده و ارتفاع سقف آن 5 متر است و از وسط به وسیله پارتیشن، به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم شده است. دور تا دور سالن بر روی سقف یک نوار کانوایر قرار داشت که کاربرد آن استفاده از قالیچه پرنده بود. حال این قالیچه پرنده چیست؟ این قالیچه وسیله ای که عروس و داماد پس از بالا رفتن از پله هایی به ارتفاع 3 متر بر روی آن قرار می گرفتند و قالیچه با استفاده از همان کانوایر، دور سالن را طی می کرد! ابتدا نیم دور در بخش خانم ها داشت و بعد هم وارد بخش آقایان می شد. در فرهنگ ایرانی و سنتی ایران معمولا داماد را به قسمت خانم ها می برند و دوری هم می زند معمولا هم داماد چشم های خود را می بندد تا مشکلی پیش نیاید، اما بردن عروس به بخش مردان آن هم در جامعه سنتی اراک کاری عجیب به نظر می رسد. از مسوولان سالن هم در این خصوص پرسیدم و آن ها گفتند نه! اصلا مساله ای نیست. عروس و داماد بر روی قالیچه پرنده اوقات خوشی را سپری می کنند.

از هتل 5 ستاره هم بگویم که کافی شاپ آن محلی برای خوش گذرانی و تفریح جوانان و خانواده های اراکی است. شب ها جوانان و خانواده ها زیادی به آن جا می آمدند و قهوه و چای سفارش می دادند و با هم گپ می زدند. البته مهمترین نکته در مورد اراک این است که جایی برای تفریح برای خانواده ها به صورت عمومی وجود ندارد و این رفتارها چیز عجیبی نیست.